Zakoupil jsem laser

Pro snazší a přesnější práci při výrobě kolejišť jsem zakoupil laserovou řezačku/gravírku. Jedná se o řezačku většího formátu, která umí pracovat na ploše 81 x 46 cm. Jedná se o typ NEJE 3 MAX, která je standardně vybavena 30W laserem se světelným výkonem přibližně 5 W. Pro naše účely ale potřebujeme silnější laser a tak jsem pořídil i 80W laser se světelným výkonem asi 10 W.

Zatím testuji 30W laser, jehož výkon je celkem zajímavý, ale ne dostatečný. Představa byla taková, že bych chtěl řezat 10 mm tlustou překližku. To ale 30W laserem není možné. Zkoušel jsem zatím 6mm topolovou překližku, kterou laser prořízne 3 průchody při 100% výkonu a při rychlosti pohybu hlavy 120 mm/min. Není to žádná závratná rychlost, ale funguje to tak, jak bych si představoval. Vyzkoušel jsem vyříznout oblouk pro dvojkolejnou trať TT 310/353 mm. 6 mm překližka je ale pro tyto účely příliš tenká a příliš by pružila. Vyřízl jsem tedy 2 kusy a jednoduše je slepil k sobě. Celková tloušťka je tedy 12 mm a pevnost je naprosto dostačující.

K laseru jsem zakoupil také láhev s CO2, čímž se kvalita řezu velmi zvýšila. Řez je tenčí a čistější. Dnes jsem se rozhodl zkusit vyřezat první potřebný díl pro právě stavěné kolejiště. S pomocí softwaru pro návrh kolejišť jsem vyexportoval potřebný soubor v křivkách a přenesl ho do softwaru pro práci s laserem. Označil si křivky (čáry), které budu chtít jen gravírovat (jen pomocné čáry, které mně určují střed kolejí) a křivky, které budu chtít řezat. Vše samozřejmě 2x, aby se vyřezané díly mohly slepit k sobě.

Zde je video z řezání tohoto dílu:

Jen pro představu. Vyřezání tohot dílu trvalo asi 80 minut.

Napsat komentář