Proč si nechat nařezat korkové podloží?

Ano, je snadné si na kolejiště nalepit korek, ale já jsem schopen vám tento korek nejen přesně nařezat, ale také ve zhlavích přesně vyměřit, kam usadit výhybky a koleje.

 

Co je k tomu potřeba?

K tomu, abych vám mohl nařezat korkové podloží, potřebuji plán vašeho kolejiště ve WinTracku. Tato data si převedu do vhodného formátu a s pomocí  laseru provedu přesné přenesení jednotlivých částí kolejového plánu na korek. Poté provedu řezy nožem tam, kde je krajní kolej.

 

Můžete nařezat korek na celé kolejiště?

Ano i ne. Záleží na vedených tratích. Na jednokolejnou trať se používají pouze 2 poloviny korkového lože, kde je jedna strana seřízlá šikmo (násep). Zde není co řezat. Prostě si jen vyměříte, kudy povede trať a nalepíte jednu polovinu a pak druhou. U dvoj- nebo vícekolejných tratí, nádraží a zhlaví je to jiné. Zde vám můžeme vyřezat korek mezi krajními kolejemi. K tomuto okraji se pak opět přilepí polovina korkového lože, aby se vytvořil násep. Do skrytých částí, kde není nutné používat šikminu pro násep, mohu nařezat korek i pro jednokolejné vedení tratí. V skrytých částech pak řežu korek tak, že již není potřeba dolepovat krajní pásy.

 

Jste schopni nařezat i poloviny korkového lože s šikmou hranou pro násep?

Ano.

Aktuální ceny za jeden pás o délce 915 mm (+/- 5 mm):

Měřítko H0 (20/17 x 5 mm): 30,- Kč

Měřítko TT (15/13 x 3 mm): 24,- Kč

Měřítko N (13/11 x 3 mm): 21,- Kč

 

Aktuální ceny za jeden pás o délce 610 mm (+/- 5 mm):

Měřítko H0 (20/17 x 5 mm): 20,- Kč

Měřítko TT (15/13 x 3 mm): 16,- Kč

Měřítko N (13/11 x 3 mm): 14,- Kč

 

Pro jaká měřítka můžete korek nařezat?

Běžně  řežu korek pro H0, TT i N. Asi by nebyl problém se domluvit i na jiné měřítko.

 

Mohu si dodat vlastní korek?

Ano, je to možné.

 

Jakou tloušťku korku použít?

Záleží na měřítku. Já vycházím z modelářské normy NEM 123 (Rozměry železničního svršku). Pro H0 je to 5 mm, TT 3,5 mm a N 3 mm. Vzhledem k tomu, že korek 3,5 mm se nevyrábí, tak pro měřítko TT používám korek o tloušťce 3 mm.

 

Jak poznám, kam který díl patří?

Na korek vám mohu vypálit nápis, aby bylo jasné, kam právě tento díl patří.

 

Kolik to bude stát?

Cenu vám spočítám na základě vašeho návrhu a podle toho, zda si korek dodáte sám nebo ne. Určitě vás to vyjde dráž, než když si korek nařežete sám, ale ušetříte spoustu času věnovaného rozměřování.

 

Musím si pro nařezaný korek přijet nebo ho můžete i poslat?

Určitě je lepší si přijet, ale i zaslání je možné, ale narovinu – špatně se balí. Případnou cenu za přepravu zahrnu do kalkulace.

 

Jak výsledná práce vypadá?

Zde je pár ilustračních fotografií: