Kolejiště N 150 x 75 cm – Nový projekt

V polovině listopadu 2020 jsem se pustil do nového projektu – malého kolejiště v měřítku N – 1:160. Požadavek je jednoznačný: Kolejiště se musí vejít do ložnice pod postel a mělo by pohodlně projít dveřmi. Šířka je tedy daná – 75 cm. Výška panelu také – mezi rámem postele a podlahou je pouze 28 cm a délka byla zvolena 150 cm.

Plán kolejiště 150 x 75 cm
Plán kolejiště 150 x 75 cm

Na takovém prostoru toho moc vymyslet nejde, ale po několika návrzích mně vyšla jednokolejná trať  ve tvaru klasické osmičky s jednou stanicí se čtyřmi kolejemi a 3 odstavnými kolejemi. Bohužel délka staničních kolejí není velká a tak bude celé kolejiště koncipováno spíše na malé motorové vozy nebo na velmi krátký nákladní vlak. O to více bude kolejiště zaměřeno na krajinu, kde se pak majitel bude moci kochat tím, jak mu budou vlaky jezdit malebnou krajinou pozdního léta.

Vzhledem k požadované výšce 28 cm nebude možné vytvořit skryté nádraží, takže provoz na tomto kolejišti bude velice jednoduchý. Bude umožňovat maximální provoz 3 vlaků (lépe pouze 2) a 1 lokomotivy pro posun (přejezd mezi kusými kolejemi). Současná jízda více vlaků však vzhledem k rozložení kolejiště nebude možná.

Pro maximální modelovost bude použito kolejivo PECO code 55 – v tomto měřítku asi nejmodelovější kolejivo.

Celé koljiště bude ovládáno pomocí počítače, takže bude celé digitálně řízeno.

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář